Projekt budowlany – o czym powinno się pamiętać i na co zwrócić uwagę? Co jest ważne w kontekście domu energooszczędnego i ekologicznego?

Projekt budowlany – o czym powinno się pamiętać i na co zwrócić uwagę? Co jest ważne w kontekście domu energooszczędnego i ekologicznego?

Spis treści

  1. Wprowadzenie do zagadnienia
  2. Jaka jest dokładna zawartość projektu budowlanego w świetle aktualnych przepisów prawa budowlanego (elementy projektu budowlanego)?
  3. Przegląd wybranego orzecznictwa w odniesieniu do tematyki związanej z projektem budowlanym
  4. Podsumowanie

Projekt budowlany w aktualnej, prawnie wymaganej formie zdecydowanie uległ zmianie w porównaniu do tego jak wyglądał jeszcze parę lat temu. Nowe przepisy i wytyczne doprowadziły do sporej rewolucji (ewolucji) projektu budowlanego, którego obecny kształt zdecydowanie sprzyja procesowi budowlanemu, który ma być oparty w dużej mierze na rozwiązaniach proekologicznych oraz energooszczędnych. To właśnie nowe rozwiązania prawne umożliwiają (często wręcz determinują i wymuszają) na inwestorach podejście ukierunkowane na model ekologiczny. W dalszej części publikacji przybliżymy zagadnienie związane z projektem budowlanym, jego elementami oraz odniesiemy się do aktualnego orzecznictwa, które w ciekawy sposób wyjaśnia praktyczne aspekty tego ważnego dla branży nieruchomości dokumentu formalno-prawnego.

Wprowadzenie do zagadnienia

Tytułem wstępu należy wskazać, że projekt budowlany dzieli się na trzy opracowania:

  • projekt zagospodarowania działki lub terenu sporządzony na aktualnej mapie do celów projektowych lub jej kopii;
  • projekt architektoniczno-budowlany;
  • projekt techniczny.

Powyższe wynika wprost z art. 34 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2024 r. poz. 725) – zw. dalej: „pr. bud.”. Jeżeli wiemy już na jakie elementy dzieli się projekt budowlany w rozumieniu pr. bud., warto jest określić szczegółową zawartość każdej z jego części.

Jaka jest dokładna zawartość projektu budowlanego w świetle aktualnych przepisów prawa budowlanego (elementy projektu budowlanego)?

Precyzyjnie wskazując należy wyjaśnić, że projekt budowlany zawiera projekt zagospodarowania działki lub terenu sporządzony na aktualnej mapie do celów projektowych lub jej kopii, obejmujący:

  • określenie granic działki lub terenu;
  • usytuowanie, obrys i układy istniejących i projektowanych obiektów budowlanych, w tym sieci uzbrojenia terenu, oraz urządzeń budowlanych sytuowanych poza obiektem budowlanym,
  • sposób odprowadzania lub oczyszczania ścieków;
  • układ komunikacyjny i układ zieleni, ze wskazaniem charakterystycznych elementów;
  • wymiarów, rzędnych i wzajemnych odległości obiektów, w nawiązaniu do istniejącej i projektowanej zabudowy terenów sąsiednich;
  • informację o obszarze oddziaływania obiektu. 

W dalszej kolejności należy wskazać, że projekt architektoniczno-budowlany obejmuje takie elementy jak:

  • układ przestrzenny oraz formę architektoniczną istniejących i projektowanych obiektów budowlanych;
  • zamierzony sposób użytkowania obiektów budowlanych, w tym liczbę projektowanych do wydzielenia lokali, z wyszczególnieniem lokali mieszkalnych;
  • charakterystyczne parametry techniczne obiektów budowlanych;
  • opinię geotechniczną oraz informację o sposobie posadowienia obiektu budowlanego;
  • projektowane rozwiązania materiałowe i techniczne mające wpływ na otoczenie, w tym środowisko;
  • charakterystykę ekologiczną;
  • informację o wyposażeniu technicznym budynku, w tym projektowanym źródle lub źródłach ciepła do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej;
  • opis dostępności dla osób niepełnosprawnych;
  • informację o minimalnym udziale lokali mieszkalnych, w przypadku budynków mieszkalnych wielorodzinnych,
  • postanowienie udzielające zgody na odstępstwo, jeżeli zostało wydane.

Natomiast projekt techniczny zawiera w swojej treści:

  • projektowane rozwiązania konstrukcyjne obiektu wraz z wynikami obliczeń statyczno-wytrzymałościowych,
  • charakterystykę energetyczną - w przypadku budynków,
  • projektowane niezbędne rozwiązania techniczne oraz materiałowe,
  • w zależności od potrzeb - dokumentację geologiczno-inżynierską lub geotechniczne warunki posadowienia obiektów budowlanych,
  • inne opracowania projektowe (jeżeli takie są wymagane z uwagi na specyfikę danej inwestycji budowlanej).

Zatem jak widzimy, projekt budowlany – szczególnie w części obejmującej projekt architektoniczno-budowlany, kładzie nacisk na obszary związane z ekologią (charakterystyka energetyczna, która jest wymagana do tej części projektu budowlanego) oraz rozwiązania mające wpływ zarówno na środowisko naturalne, jak i na rozwój udziału tzw. zielonej energii w budownictwie.

Przegląd wybranego orzecznictwa w odniesieniu do tematyki związanej z projektem budowlanym

  • Zamierzenie budowlane obejmujące więcej niż jeden obiekt. Pozwolenie na budowę obiektu, a brak w projekcie budowy przyłączy – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 20 września 2023 r., sygn. akt: II OSK 294/23:

„W przypadku zamierzenia budowlanego obejmującego więcej niż jeden obiekt, pozwolenie na budowę może, na wniosek inwestora, dotyczyć wybranych obiektów lub zespołu obiektów, mogących samodzielnie funkcjonować zgodnie z przeznaczeniem. Jeżeli pozwolenie na budowę dotyczy wybranych obiektów lub zespołu obiektów, inwestor jest obowiązany przedstawić projekt zagospodarowania działki lub terenu, o którym mowa w art. 34 ust. 3 pkt 1 p.b., dla całego zamierzenia budowlanego. Wyjaśnić trzeba, że obowiązek objęcia pozwoleniem na budowę całego zamierzenia przewiduje wyjątki, o czym świadczy dalsza część przepisu art. 33 ust. 1 p.b. Za wyjątek taki w dotychczasowym orzecznictwie sądowoadministracyjnym uznano sposób realizacji przyłączy, stanowiących urządzenia budowlane, regulowany przepisem art. 29a p.b. Co do zasady, przyłącza nie muszą być objęte decyzją o pozwoleniu na budowę zasadniczego obiektu, co oznacza, że to od inwestora zależy czy przyłącza do obiektu budowlanego obejmie on wnioskiem o pozwolenie na budowę, czy dokona zgłoszenia ich realizacji, bądź też skorzysta z możliwości przewidzianej w art. 29a p.b.”.

  • Przedmiot oceny w postępowaniu o udzielenie pozwolenia na budowę – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 grudnia 2021 r., sygn. akt: II OSK 2579/21:

„Przedmiotem oceny w postępowaniu o udzielenie pozwolenia na budowę są konkretne rozwiązania projektowe, a nie "domysły" (obawy) organu architektoniczno-budowlanego związane z możliwością faktycznego wykorzystania określonego zagospodarowania terenu w inny sposób niż w projekcie budowlanym. To są zupełnie inne kwestie, które ewentualnie mogłyby być rozważane na etapie użytkowania inwestycji przez właściwe organy nadzoru budowlanego.”.

  • Obligatoryjna część projektu budowlalnego - projekt zagospodarowania terenu – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 marca 2018 r., sygn. akt: II OSK 1194/16:

„Projekt zagospodarowania działki (terenu) stanowi obligatoryjny element projektu budowlanego, a nie jego część w znaczeniu fragmentu, który może być wyodrębniony i funkcjonować samodzielnie.”.

  • Dopuszczalny zakres etapowania inwestycji. Obowiązek dołączenia przez inwestora projektu zagospodarowania terenu dla całego zamierzenia budowlanego do wniosku dotyczącego pierwszego etapu – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24 stycznia 2018 r., sygn. akt: II OSK 878/16:

„W przypadku etapowania inwestycji inwestor jest obowiązany do pierwszego wniosku obejmującego pierwszy etap dołączyć projekt zagospodarowania terenu dla całego zamierzenia budowlanego. Tylko wówczas bowiem organ może prawidłowo ocenić zgodność całego zamierzenia budowlanego z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego czy decyzją o warunkach zabudowy. Niedopuszczalne jest w świetle art. 33 ust. 1 p.b. takie etapowanie, które obejmowałoby poszczególne fragmenty tego samego terenu.”.

  • Projekt budowlany musi być bezwzględnie zgody z przepisami prawa lokalnego lub decyzji o warunkach zabudowy – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 11 października 2012 r., sygn. akt: II OSK 1094/11:

„Projekt budowlany musi być bezwzględnie zgodny z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, która określa przeznaczenie działki, sposób zagospodarowania i warunki jej zabudowy.”.

Podsumowanie

Jesteśmy firmą z doświadczeniem w architekturze, dysponujemy również wsparciem geodetów i wyspecjalizowanych w prawie budowlanym prawników. Dzięki temu z sukcesami świadczymy kompleksowe usługi dla naszych Klientów. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą i nawiązania kontaktu w dowolnie wybranej i preferowanej przez Państwa formie.

© 2024 All Rights Reserved by Sawiccy Nieruchomości
Projekt i realizacja Blank Paper - Strony dla firm
license