Podział nieruchomości krok po kroku

Podział nieruchomości krok po kroku

Spis treści

  1. Podział nieruchomości - podstawa prawna
  2. Kto może skorzystać z usługi podzielenia nieruchomości?
  3. Podział nieruchomości - gdzie można złożyć wniosek?
  4. Po co dokonać podziału nieruchomości?
  5. Usługa podziału nieruchomości - jak to wygląda krok po kroku?
  6. Złożenie wniosku o podział nieruchomości - odwołanie
  7. Dlaczego warto skorzystać z pomocy profesjonalistów przy wniosku o podział nieruchomości?

Podział nieruchomości to usługa, z której warto skorzystać w wielu różnych okolicznościach. Przede wszystkim jednak jest niezawodną procedurą pomocną dla właścicieli i inwestorów, którzy szukają możliwości rozparcelowania nieruchomości na mniejsze działki. 

Nie da się ukryć, że mowa o czasochłonnym i pracochłonnym zadaniu. Jednak można się z nim płynnie uporać, dzięki pomocy specjalistów i przy wykorzystaniu wiedzy na ten temat, która znajduje się w niniejszym poradniku.

Podział nieruchomości - podstawa prawna

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia krok po kroku na czym polega podział nieruchomości - dla porządku warto dodać, gdzie szukać źródła informacji na ten temat. Jest nim Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami oraz Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2004 r. w sprawie podziału i trybu dokonywania podziałów nieruchomości.

Jakie kluczowe informacje znajdziesz w ww. dokumentach?

  • Zasady podziału nieruchomości objętych dokumentami planistycznymi oraz sposoby parcelacji tych, dla których żadne dokumenty planistyczne nie obowiązują.
  • Zasadę, zgodnie z którą postanowienia dotyczące podziałów nie dotyczą gruntów przeznaczonych na cele leśne i rolne (chyba, że są to działki poniżej 3000 m2).

Zasady podziału nieruchomości są stosowane w przypadkach, w których taki podział jest możliwy - a mianowicie, jeśli jest to zgodne z warunkami, które zostały określone w dokumentach planistycznych (miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu) oraz wtedy, gdy nie ma sprzeczności z przepisami odrębnymi.

Ważne! Nie ma możliwości podziału nieruchomości w sytuacji, gdy nie posiada ona dostępu do drogi publicznej.

Kto może skorzystać z usługi podzielenia nieruchomości?

Bardzo duże grono osób może być zainteresowane tym, jak powinien wyglądać podział nieruchomości krok po kroku - z racji tego, że usługa ta jest pomocna w wielu różnych sytuacjach. Poniżej przybliżamy okoliczności, w których takie działanie może być zasadne oraz najważniejsze informacje, które trzeba znać przed skorzystaniem z usługi.

Podział nieruchomości - kluczowe informacje dla zainteresowanych

  • Prawo do złożenia wniosku o podział nieruchomości ma każdy właściciel lub użytkownik wieczysty.
  • Procedura krok po kroku, którą opisujemy poniżej nie dotyczy nieruchomości, które mają powyżej 3000 m2 i są przeznaczone na cele leśne lub rolne.
  • Odpowiedni wniosek musi zostać złożony do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na lokalizację nieruchomości, której dokument dotyczy.
  • Jeżeli projektowane do wydzielenia działki gruntu nie mają dostępu do drogi publicznej podział nieruchomości jest niedopuszczalny.
  • W sytuacjach, gdzie przedmiotem podziału jest nieruchomość zabudowana, a proponowany podział powoduje także podział budynku - granice projektowanych do wydzielenia działek gruntu powinny przebiegać wzdłuż pionowych płaszczyzn, tworzonych przez ściany oddzielenia przeciwpożarowego i które są ulokowane na całej wysokości budynku.
  • Wyłącznie uprawniony geodeta ma możliwość wykonania części czynności związanych z podziałem nieruchomości i na tej podstawie opracowuje stosowny operat.

Nie ma też ograniczeń, jeśli chodzi o moment, w którym można złożyć wniosek o podział nieruchomości. Jest to możliwe do zrealizowania w każdym czasie.

Podział nieruchomości - gdzie można złożyć wniosek?

  • urząd miasta
  • urząd gminy
  • urząd miasta na prawach powiatu

Ważne! Wniosek należy złożyć do gminy lub urzędu właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości przeznaczonej do podziału.

Po co dokonać podziału nieruchomości?

Zanim wyjaśnimy, jak podzielić nieruchomość – zaprezentujemy kilka sytuacji, które ukażą możliwe zastosowania takiej procedury. 

W jakim celu dokonuje się podziału nieruchomości?

  1. Rozparcelowanie dużej działki na mniejsze części, tj. samodzielne pod względem geodezyjnym (wydzielone granice) oraz prawnym (odrębne księgi wieczyste); 
  2. Wydzielenie z działki drogi wewnętrznej (dojazdowej);
  3. Urzeczywistnienie sądowych decyzji w zakresie fizycznego podziału nieruchomości (np. zniesienie współwłasności nieruchomości);
  4. Doprowadzenie do zniesienia współwłasności nieruchomości zabudowanej (minimum dwoma budynkami).
  5. Wydzielenie z większej nieruchomości działki budowlanej i wzniesionego na niej budynku.
  6. Uzyskanie działki przeznaczonej pod budowę drogi publicznej, linii kolejowej itp.
  7. Wydzielenie działki z nieruchomości, do której prawo zostało nabyte z mocy przepisów prawa.
  8. Realizacja przepisów dotyczących przekształceń własnościowych.
  9. Wykonanie przepisów dotyczących likwidacji przedsiębiorstw samorządowych lub państwowych.
  10. Realizacja roszczeń do części nieruchomości.

Usługa podziału nieruchomości - jak to wygląda krok po kroku?

Aby dokładnie zrozumieć, na czym polega podział nieruchomości – zachęcamy do zapoznania się z wyjaśnieniem każdego kroku, który musi zostać zrealizowany w ramach tej procedury.

Krok 1 Przygotowanie wniosku o podział nieruchomości i złożenie go we właściwym urzędzie

Im bardziej przyłożymy się do tego kroku - tym na szybszy i płynniejszy przebieg procedury możemy liczyć. Nasza firma pomaga w kompleksowym przygotowaniu niezbędnej dokumentacji, jak również w przeprowadzeniu całej procedury.

Jakie dokumenty są niezbędne do złożenia razem z wnioskiem o podział nieruchomości?

  • Dokumenty potwierdzające tytuł prawny do nieruchomości (np. akt notarialny nabycia lub decyzja w zakresie użytkowania wieczystego) lub odpis zwykły księgi wieczystej
  • Wypis z rejestru gruntów
  • Mapa zasadnicza lub mapa ewidencyjna
  • Wstępny projekt podziału wykonany zgodnie z zapisami Rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości
  • Pełnomocnictwo i potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa (gdy umocowaliśmy do działania inny podmiot)
  • Rzuty odpowiedniej kondygnacji budynku z uwzględnieniem lokalu wraz z pomieszczeniami do niego przynależnymi (jeżeli dzielimy jednocześnie budynek)

Krok 2 Oczekiwanie na formalną weryfikację wniosku wraz ze wstępną oceną merytoryczną

W tym kroku ma miejsce ocena prawidłowości złożenia wniosku. Jeśli wszystko jest w porządku - organ, do którego złożono wniosek, dokonuje jego weryfikacji merytorycznej. W razie odstępstwa od wymagań, wysłana jest stosowana informacja do wnioskodawcy z wyszczególnieniem braków.

Krok 3 Uzyskanie opinii dotyczącej wstępnego projektu podziału  

Za zaopiniowanie odpowiada wójt, burmistrz lub prezydent miasta, a sama opinia jest wydawana w drodze postanowienia. Jeśli nie zgadzamy się z jej treścią to przysługuje na nią zażalenie.

Na opinię czeka się około 1 miesiąca. W szczególnie skomplikowanych przypadkach może się ten czas przedłużyć do 2 miesięcy. Organ powinien o tym poinformować.

Krok 4 Działania po stronie geodety

Na tym etapie uprawniony geodeta przygotowuje mapę z projektem podziału, ale też protokół z przyjęcia granic nieruchomości. Musi dołączyć do dokumentacji wykazy - w tym synchronizacyjny, jeżeli oznaczenie działek w katastrze nieruchomości różni się od tego zawartego w księdze wieczystej oraz wykaz zmian gruntowych.

Krok 5 Złożenie operatu podziału nieruchomości i uzyskanie map na potrzeby zawnioskowania o decyzję zatwierdzającą podział

Operat przygotowany i złożony w ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej przez uprawnionego geodetę jest podstawą wydania oklauzulowanej mapy podziałowej.

Krok 6 Złożenie wniosku wraz z dokumentacją i wydanie decyzji podziałowej

Komplet dokumentów z mapą podziałową składany jest w urzędzie i po dokonaniu oceny merytorycznej wniosku, organ wydaje decyzję zatwierdzającą podział nieruchomości. Następnie podział ujawniany jest w ewidencjach i rejestrach.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy profesjonalistów przy wniosku o podział nieruchomości?

Prawo daje możliwość odwołania się do właściwego Samorządowego Kolegium Odwoławczego od decyzji, jeśli nie zgadzasz się z tą wydaną przez organ. Ważne jest jednak, aby nie przekroczyć terminu - na złożenie takiego odwołania za pośrednictwem organu masz 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

Możliwe jest również złożenie zażalenia na postanowienie wydane przez wójta, burmistrza, czy prezydenta miasta. Tutaj również należy złożyć takie odwołanie za pośrednictwem opiniującego organu. Masz na to jednak mniej czasu niż w przypadku odwołania do decyzji i musisz zgłosić swoje zażalenie nie później niż w terminie do 7 dni od daty doręczenia postanowienia. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto skontaktować się z właściwym organem.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy profesjonalistów przy wniosku o podział nieruchomości?

Ilość pracy i złożoność procedury związanej z podziałem nieruchomości może wydawać się obszerna i skomplikowana. Każda pomyłka lub pominięcie ważnego szczegółu może prowadzić dodatkowo do wydłużenia całego procesu.

To właśnie dlatego coraz więcej osób, które chcą dokonać podziału nieruchomości, zgłasza się do profesjonalistów, w tym również do naszej firmy. Posiadamy w swoich szeregach m.in. uprawnionych geodetów, a dzięki komplementarności usług, wiedzy i doświadczeniu, jesteśmy w stanie zapewnić merytoryczne wsparcie na każdym z etapów. Zapraszamy do kontaktu! 

© 2024 All Rights Reserved by Sawiccy Nieruchomości
Projekt i realizacja Blank Paper - Strony dla firm
license