Mieszkania z rynku pierwotnego | trendy rynkowe 2024 

Mieszkania z rynku pierwotnego | trendy rynkowe 2024 

Spis treści

  1. Jak obecnie wygląda sytuacja na rynku nieruchomości?
  2. Czy ceny mieszkań z rynku pierwotnego spadną?
  3. Prognozy i trendy na najbliższe lata – rynek pierwotny
  4. Trendy na rynku nieruchomości - jakich mieszkań poszukują Polacy?

Jeszcze w grudniu 2023 roku z niepokojem patrzyliśmy na tendencję wzrostową, która była szczególnie odczuwalna w największych polskich miastach. W tym czasie stawki za metr kwadratowy wzrosły o 20% w stosunku rocznym. Rok 2024 upływa na szczęście pod znakiem delikatnego spadku cen mieszkań. Od kwietnia możemy obserwować zwiększoną podaż kontraktów na nowe projekty budowlane, co przekłada się na odczuwalne spowolnienie dynamiki wzrostu cen. Inwestorzy, zainteresowani zakupem nieruchomości deweloperskich, mogą zatem odetchnąć z ulgą.

Jak obecnie wygląda sytuacja na rynku nieruchomości?

Najważniejsze informacje dotyczące rynku pierwotnego:

  • W największych miastach Polski, takich jak Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Poznań, ceny mieszkań na rynku pierwotnym nadal rosną. W kwietniu 2024 roku średnia cena za metr kwadratowy w Warszawie wynosiła 17 585 zł, a w Krakowie – 16 127 zł.
  • Wysokie stopy procentowe wpływają na rynek nieruchomości. Kredyty hipoteczne są droższe, co ogranicza dostępność finansowania dla wielu potencjalnych nabywców.
  • Pomimo wysokich cen deweloperzy zwiększają liczbę inwestycji, co wynika z wysokiej podaży. W lutym bieżącego roku rozpoczęto niemal dwa razy więcej inwestycji niż rok wcześniej. 
  • Zakończenie programu Bezpieczny Kredyt pod koniec 2023 roku spowodowało przejściowy spadek popytu w pierwszym kwartale 2024 roku​.

Czy ceny mieszkań z rynku pierwotnego spadną?

Ceny mieszkań z rynku pierwotnego wciąż pozostają w trendzie wzrostowym, choć  tempo wzrostu maleje. Podobnie jak w ostatnich miesiącach 2023 roku mieszkania z rynku pierwotnego nadal są najdroższe w Warszawie, Krakowie i Gdańsku. Eksperci z portalu rynekpierwotny.pl zaznaczają, że ceny za mkw. w dużych metropoliach nie rosły tak szybko od czasu globalnego kryzysu gospodarczego w 2008 roku. Główne czynniki, wpływające na stawki rynkowe, pozostają niezmienne. Inflacja, rosnące koszty gruntów i wykonawstwa, a także rosnąca liczba rozpoczętych inwestycji deweloperskich, uniemożliwiają wyhamowanie wzrostów. Niektórzy eksperci przewidują, że dodatkowym impulsem wzrostowym może być wprowadzenie kolejnego programu rządowego wspierającego kredytobiorców.
W pierwszym kwartale 2024 r. rozpoczęto budowę ponad 60 tys. mieszkań, co stanowi wzrost o 55,8% w porównaniu z rokiem poprzednim. Deweloperzy inicjują więcej projektów budowlanych w oczekiwaniu na nowy program mieszkaniowy.

Prognozy i trendy na najbliższe lata – rynek pierwotny

Jan Dziekoński, niezależny analityk rynku nieruchomości i założyciel portalu FLTR.pl, twierdzi, że w dłuższym terminie, w ciągu 5-10 lat, ceny nieruchomości na rynku pierwotnym wciąż będą rosły, ponieważ nie zwiększy się liczba dostępnych gruntów, koszty pracy nie spadną, a wymagania techniczne dotyczące efektywności energetycznej budynków nie zostaną złagodzone.

Nie ulega wątpliwości, że rynek nieruchomości mieszkaniowych w Polsce stoi przed nowymi wyzwaniami, a jego przyszłość będzie zależeć w głównej mierze od działań rządu wspierających rozwój sektora nieruchomości mieszkaniowych.

Trendy na rynku nieruchomości - jakich mieszkań poszukują Polacy?

Jednym z wiodących trendów w sektorze nieruchomości z rynku pierwotnego jest zrównoważony rozwój. Nowoczesne inwestycje deweloperskie są ukierunkowane na zminimalizowanie negatywnych skutków przedsięwzięć budowlanych na środowisko naturalne. Spełnienie surowych wymogów dotyczących ekologii wymaga wdrożenia działań na różnych etapach inwestycji. 

Rynek pierwotny, w swoim obecnym kształcie, stawia na energooszczędne materiały budowlane, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz efektywne systemy gospodarowania odpadami. Dużą popularnością cieszy się również koncepcja 15-minutowego miasta, które polega na zapewnieniu sąsiedztwa pozwalającego szybko zaspokoić wszystkie podstawowe potrzeby życiowe. Co za tym idzie, nowo budowane osiedla mieszkaniowe powinny znajdować się w niedalekiej odległości od placówek oświatowych, gabinetów lekarskich czy punktów usługowych i sklepów. Wdrożenie tej koncepcji nie tylko zmniejsza potrzebę korzystania z samochodu, ale także pozwala zbudować poczucie wspólnoty.

© 2024 All Rights Reserved by Sawiccy Nieruchomości
Projekt i realizacja Blank Paper - Strony dla firm
license