W dzisiejszej publikacji skupimy się na zagadnieniu związanym z praktycznym podejściem do ważnego dokumentu, którym jest mapa do celów projektowych. W dalszej części wyjaśnimy czym dokładnie jest mapa do celów projektowych oraz jakie wymogi formalne muszą zostać spełnione w odniesieniu do zawartości tej mapy. Skupimy się również na ciekawym orzecznictwie, które w przejrzysty sposób wyjaśnia wybrane elementy związane z prawnym funkcjonowaniem map do celów projektowych w przestrzeni szeroko rozumianej branży nieruchomości (budowlanej). Zachęcamy do zapoznania się z naszą publikacją oraz do kontaktu z naszym biurem w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat pytań związanych z tematyką nieruchomości.
Tytułem wstępu należy wyjaśnić, że generalnym przepisem, który reguluje kwestię mapy do celów projektowych jest art. 2 pkt 7a ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2024 r. poz. 1151) – zw. dalej: „ustawą”. Zgodnie z powyższym przez mapę do celów projektowych należy rozumieć opracowanie kartograficzne, wykonane z wykorzystaniem wyników pomiarów geodezyjnych i materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, zawierające elementy stanowiące treść mapy zasadniczej lub mapy, o której mowa w art. 4 ust. 2 ustawy, a także informacje niezbędne do sporządzenia dokumentacji projektowej oraz, z uwzględnieniem art. 12c ust. 1 pkt 1 ustawy, klauzulę urzędową, o której mowa w art. 40 ust. 3g pkt 3 ustawy, stanowiącą potwierdzenie przyjęcia do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego zbiorów danych lub dokumentów, o których mowa w art. 12a ust. 1 ustawy, w oparciu o które mapa do celów projektowych została sporządzona, albo oświadczenie wykonawcy prac geodezyjnych o uzyskaniu pozytywnego wyniku weryfikacji.
Przekładając powyższe na dużo bardziej czytelniejszy język wyjaśniamy, że mapa do celów projektowych to po prostu opracowanie graficzne, które jest niezbędne do zrealizowania znakomitej większości inwestycji budowlanych, dla których niezbędne jest wcześniejsze uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Dodatkowo warto jest podkreślić, że mapę do celów projektowych wykonuje się dla obszaru wskazanego w zgłoszeniu prac geodezyjnych obejmującego obszar niezbędny do sporządzenia dokumentacji projektowej.
W tym miejscu warto jest wyjaśnić jakie są wymogi formalne w odniesieniu do map do celów projektowych. Treścią mapy do celów projektowych są szczegóły terenowe stanowiące treść mapy zasadniczej, usytuowanie zieleni wysokiej ze wskazaniem pomników przyrody, a także określone przez projektanta lub inwestora inne szczegóły terenowe i informacje, w tym miary liniowe. Naturalnie treść i skalę mapy do celów projektowych dostosowuje się do rodzaju i wielkości konkretnego zamierzenia budowlanego. Przypomnijmy również, że integralną częścią mapy do celów projektowych jest jej opis, który stanowią w szczególności:
Podkreślenia wymaga, że sporządzając mapę do celów projektowych można wykorzystać:
Powyższe wynika wprost z regulacji zawartej w § 30 ust. 2 rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 18 sierpnia 2020 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (Dz. U. z 2022 r. poz. 1670).
A. Wymóg aktualności mapy do celów projektowych – wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 10 stycznia 2018 r., sygn. akt: IV SA/Po 1009/17:
„Organ architektoniczno-budowlany obowiązany jest zbadać, czy projekt zagospodarowania terenu sporządzono na aktualnej mapie do celów projektowych. Obowiązek ten jest spełniony jeżeli projekt zagospodarowania terenu wykonano na mapie aktualnej, przyjętej do zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Mapa do celów projektowych posiada przymiot aktualności wówczas, gdy została opatrzona klauzulą przyjęcia mapy do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, stwierdzającą przydatność mapy dla celów projektowych. Organy architektoniczno-budowlane nie mają kompetencji, ani żadnych środków, do weryfikacji, czy załączona do wniosku mapa do celów projektowych ma przymiot aktualności. Jeśli więc taka mapa nie została opatrzona klauzulą przyjęcia mapy do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, stwierdzającą przydatność mapy dla celów projektowych, to organ architektoniczno-budowlany nie wie, czy taka mapa jest aktualna, czy też nie. Samo oświadczenie inwestora jest niewystarczające, gdyż z oczywistych względów ma on interes, by twierdzić, że złożył aktualną mapę. Oświadczenie takie ma charakter subiektywny, a nie obiektywny.”.
B. Mapa do celów projektowych jako element części rysunkowej projektu zagospodarowania działki lub terenu – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 kwietnia 2019 r., sygn. akt: II OSK 1088/18:
„Część rysunkową projektu zagospodarowania działki lub terenu, będącego elementem projektu budowlanego, sporządza się na aktualnej kopii mapy do celów projektowych, która powinna być opatrzona klauzulą według wzoru określonego w załączniku nr 5 do rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 5 września 2013 r. w sprawie organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (Dz. U. poz. 1183).”.
Jak widać zagadnienia związane z mapą do celów projektowych mogą budzić wątpliwości i każdorazowo należy indywidualnie oceniać konkretną sprawę związaną z jej wykorzystaniem. Właśnie takie indywidualne i nastawione na Klienta podejście jest charakterystyczne dla całego naszego zespołu, który dysponuje niezbędną wiedzą i doświadczeniem, pozwalającymi nam na zagwarantowanie obsługi naszych Klientów na najwyższym poziomie. Oprócz geodetów posiadamy w swoim zespole również architektów, prawników, urbanistów czy rzeczoznawców majątkowych.