Wiele osób sądzi, że administrowanie i zarządzanie nieruchomością to dokładnie to samo. Tymczasem okazuje się, że pojęcia te oznaczają zupełnie inny zakres kompetencji. Osoba będąca zarządcą nieruchomości może podejmować inne decyzje niż ta, która jest wyłącznie jej administratorem. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień i problemów. Czym różni się zarządca i administrator nieruchomości?
Odpowiadając na pytanie, jakie są różnice między zarządcą a administratorem nieruchomości, zacznijmy od wyraźnego zaznaczenia, że zarządzanie nieruchomościami to pojęcie o zdecydowanie szerszym zakresie niż administrowanie nieruchomościami. Obejmuje podejmowanie wszystkich istotnych decyzji odnoszących się do danej nieruchomości. Odpowiada za nie zarządca, którym najczęściej jest profesjonalista posiadający wiedzę i umiejętności niezbędne do właściwego zarządzania nieruchomością. Zarządcę zazwyczaj wybiera wspólnota mieszkaniowa, może on być również mianowany przed firmę, na rzecz której usługi będzie świadczył.
Wiedząc już, kto to jest zarządca nieruchomości, warto przejść do tego, czym się zajmuje. Podstawowym obowiązkiem zarządcy nieruchomości jest troska o to, aby nieruchomość była w odpowiednim stanie technicznym. To oznacza, że to zarządca musi:
Zarządca uprawniony jest do reprezentowania interesów właściciela nieruchomości przed:
Niejednokrotnie zajmuje się przygotowywaniem umów dotyczących nieruchomości (na przykład umów najmu), a także negocjowaniem ich warunków tak, aby były one jak najbardziej korzystne dla właściciela czy właścicieli. To na zarządcy ciąży obowiązek dbania o to, aby stan techniczny nieruchomości nie uległ pogorszeniu.
Jednym z istotnych obowiązków zarządcy nieruchomości jest również organizowanie zebrań wspólnoty mieszkaniowej. W ich trakcie ma on prawo również do przeprowadzenia głosowania w sprawach związanych z nieruchomością lub jej obrębem.
Reasumując, do obowiązków zarządcy zalicza się między innymi:
Kim jest administrator nieruchomości? Jest to osoba, której podstawowym obowiązkiem jest przede wszystkim sprawowanie nadzoru nad powierzonym mu obiektem. To oznacza, że administrator nieruchomości powinien:
Odpowiadając na pytanie, kim jest administrator nieruchomości, należy zaznaczyć, że dba on o to, aby na terenie nieruchomości panował porządek i np. nadzoruje w tym względzie firmę odpowiadającą za sprzątanie. Powierzyć można mu też kontakt z mieszkańcami – może przyjmować od nich wszelkie prośby, skargi i zażalenia.
Decydując się pełnić funkcję administratora budynku, należy pamiętać, że zakres obowiązków może być naprawdę bardzo szeroki. Istnieją jednak również pewne ograniczenia – należy do nich między innymi podpisywanie umów. Prawo do tego ma jedynie zarządca nieruchomości.
Wiedząc, kim jest administrator nieruchomości, a także czym zajmuje się zarządca, warto zastanowić się nad tym, dlaczego warto skorzystać z usług tych fachowców. Zarządca lub administrator nieruchomości to dobry wybór, jeśli posiadasz nieruchomość, ale chcesz zdjąć z siebie ciężar zarządzania nią i pilnowania wielu kwestii formalnych. Rozważając zatrudnienie takiej osoby powinno się jednak zastanowić się nad tym, jaki zakres obowiązków chce się powierzyć specjaliście. Od tego będzie zależeć, czy lepszym wyborem będzie zarządca czy administrator. Warto pamiętać, aby skorzystać z pomocy doświadczonej osoby, która zna się na administrowaniu nieruchomościami, a także wie, czego trzeba dopilnować.
Na rynku działa wiele firm oferujących usługi w tym zakresie. Niestety, nie wszyscy świadczą usługi na najwyższym poziomie. Aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów, warto postawić na doświadczonego specjalistę cieszącego się doskonałą opinią. Z całą pewnością błędem jest wybranie zarządcy lub administratora tylko z uwagi na najniższą cenę świadczonych usług.
Posiadanie nieruchomości to nie tylko profity, ale również obowiązki. Trzeba zadbać o stan techniczny nieruchomości, pilnować terminowego regulowania rachunków za media, podpisywać niezbędne umowy. Na szczęście przynajmniej część tych obowiązków można z siebie zdjąć, decydując się na skorzystanie z pomocy zarządcy nieruchomości lub jej administratora. Należy jednak pamiętać, że zakres obowiązków, które można powierzyć obu tym fachowcom jest inny. Wiedza na temat tego, czym różni się zarządca i administrator nieruchomości pozwoli Ci w podjęciu najlepszej decyzji.
Jeśli jednak właściciel nieruchomości nie czuje się na siłach, aby samodzielnie wybrać zarządcę, czy administratora, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnych usług w tym zakresie. W naszej firmie są one oferowane na wysokim poziomie – Sawiccy Nieruchomości to marka z wieloletnim doświadczeniem, której warto zaufać . Najlepszym dowodem na są pozytywne rekomendacje klientów, nie tylko w aspekcie zarządzania i administrowania nieruchomościami.