Jaka jest rola geodety podczas zakupu lub inwestycji w nieruchomości?

Jaka jest rola geodety podczas zakupu lub inwestycji w nieruchomości?

Spis treści

  1. Czym zajmuje się geodeta?
  2. Podstawowe zadania geodety w procesie budowlanym
  3. Podział nieruchomości przez geodetę – czym jest i kiedy warto go wykonać? 
  4. Praktyczny wymiar pracy geodety 
  5. Zalety korzystania z usług geodezyjnych
  6. Kolejny fachowiec i pomocna dłoń 

Zawód geodety jednoznacznie kojarzy się z dokonywaniem pomiarów. Pracujące w tej branży osoby nierzadko można zauważyć w miejscach publicznych, w parkach, w okolicach zabudowy mieszkalnej czy wręcz przeciwnie – w regionach odosobnionych. Jednak co ma wspólnego geodeta z zakupem lub inwestycją w nieruchomość?

Czym zajmuje się geodeta?

Chociaż praca geodety nie ogranicza się do ustalania przebiegu granic działek ewidencyjnych, to zazwyczaj ten fachowiec kojarzony jest z pracami na terenie lokalnych nieruchomości gruntowych. Niemniej geodeci wykonują swoje zadania także przy projektach o zasięgu krajowym, a nawet międzynarodowym, tworząc przy tym geodezyjną mapę inwentaryzacyjną. Zainteresowani tematyką mogą sięgnąć do Państwowego Zasobu Geodezyjnego. Jego struktura odzwierciedla podział administracyjny kraju. W rezultacie wyróżniono zasoby na poziomie centralnym, wojewódzkim i powiatowym.

Każda jednostka czy osoba prawna może zwrócić się do zasobu geodezyjnego w celu uzyskania dostępu do wybranych dokumentów. Materiałami geodezyjnymi są nie tylko mapy w wersji papierowej, ale współcześnie bardzo popularne mapy cyfrowe, zdjęcia lotnicze i satelitarne. Dokumenty, które powstały w wyniku prac geodezyjnych zawierają także m.in. informacje o zagospodarowaniu i uzbrojeniu terenu. 

Odnosząc się jednak do tematyki bezpośrednio związanej z zakupem bądź inwestycją w nieruchomości, należy skupić się na kompetencjach geodety związanych podziałami nieruchomości, przygotowaniem określonych map czy wykonywaniem inwentaryzacji.

Podstawowe zadania geodety w procesie budowlanym

Mimo, że projekt domu związany jest przede wszystkim z pracami architektonicznymi, to przed rozpoczęciem budowy należy poprawnie ocenić możliwości eksploatacji i zagospodarowania terenu. Konieczne jest także wytyczenie budynku lub sieci uzbrojenia. Zadania te wykonują uprawnieni geodeci.

Powierzchowna ocena terenu nie jest jednak wystarczająca. Potrzeba sporządzenia formalnych dokumentów geodezyjnych w postaci map, rejestrów lub wykazów. Są one niezbędne np. do skutecznego prowadzenia postępowań przed organami architektoniczno-budowlanymi. Biurokracja nie omija prac budowlanych, a w teczce dedykowanej postępom przy budowie, oprócz dokumentów budowalnych, konieczne są również materiały zawierające informacje o granicach nieruchomości. Do ich wykonania nieodzowny jest geodeta.

Podział nieruchomości przez geodetę – czym jest i kiedy warto go wykonać? 

Geodeta dokonuje również podziału nieruchomości – proces, który pozwala na fizyczne wydzielenie z jednej działki ewidencyjnej kilku nowych. W procesie tym można wyróżnić dwa zasadnicze etapy.

Pierwszym z nich jest geodezyjny podział nieruchomości, który polega na stworzeniu nowych działek w granicach pierwotnej działki. W wyniku podziału powstaje nowa konfiguracja działek, a dokładny przebieg nowych granic oraz powierzchni jest dokumentowany w operacie technicznym, który przekazuje się do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

Drugim etapem jest wprowadzenie zmian do ewidencji gruntów i budynków. Po dokonaniu podziału geodezyjnego, organy prowadzące ewidencję aktualizują informacje dotyczące nowych numerów działek, ich granic, powierzchni oraz rodzaju użytków gruntowych. Choć proces ten jest realizowany z urzędu, może trwać długo. Warto więc przyspieszyć procedurę, składając odpowiedni wniosek w starostwie powiatowym, co wymaga zgody wszystkich właścicieli nieruchomości.

Podziały nieruchomości dokonywane są w różnych celach. Niejednokrotnie wydzielenie nowych działek pozwala na znaczne zwiększenie wartości nieruchomości. Istnieją także przypadki, w których procedury podziałowe pozwalają na zoptymalizowanie sposobu wykorzystywania nieruchomości. Czasem są także najlepszym rozwiązaniem na zwiększenie powierzchni zabudowy lub w ogóle na zabudowę danej działki. Istnieją także podziały, dzięki którym powstają odrębne domy czy mieszkania. W niektórych przypadkach są jedyną możliwością aby znieść współwłasność nieruchomości. Jak widać więc zastosowanie instytucji podziału nieruchomości jest bardzo różnorodne i często wykorzystywane przez geodetów.

Praktyczny wymiar pracy geodety 

Praca geodety bardzo często jest związana z czynnościami w terenie i tworzeniem na tej podstawie określonych dokumentów. W wielu przypadkach skutkiem takich działań jest powstanie map. Jednym z istotniejszych tego typu opracowań jest mapa do celów projektowych. Sporządzana jest ona przez geodetę na potrzeby projektu budowlanego. Powinna być wykonana w skali 1:500, ewentualnie 1:1000. Jeżeli dotyczy niezabudowanej działki budowlanej to jej najistotniejszym elementem są rzędne terenu określające faktyczne ukształtowanie działki. W przypadku zaś działek zabudowanych główną częścią składową takiej mapy jest wskazanie osi budynku oraz obrysu fundamentów.

Warto w tym kontekście pamiętać, że niektóre cechy fizyczne terenu można zaobserwować gołym okiem, jednak dokładne określenie ukształtowania terenu i parametrów geometrycznych będzie już zadaniem dla geodety.

Geodeta będzie potrzebny nie tylko przy tworzeniu dokumentów niezbędnych do opracowywania projektu budowlanego domu, ale również po zakończeniu budowy wymarzonego lokum. Jego obowiązkiem jest pozostawienie wpisu w dzienniku budowy oraz dokonanie inwentaryzacji wszystkich przyłączy (energetycznych, wodno-kanalizacyjnych i gazowych). W konsekwencji geodeta ma obowiązek wpisu o wykonaniu inwentaryzacji w dzienniku budowy.

Dla potencjalnego inwestora pierwszą czynnością powinno być stworzenie listy priorytetów. Z punktu widzenia geodezyjnego istotnym aspektem będzie tu bez wątpienia sprawdzenie uzbrojenia terenu w media. Może się wydawać, że przyłącze kanalizacyjne jest w obecnych czasach podstawą, jednak w niektórych obszarach wiejskich sytuacja będzie bardziej skomplikowana, a proces uzyskania zezwoleń długotrwały i męczący. Wato więc do weryfikacji tego istotnego obszaru zaangażować geodetę.

Zalety korzystania z usług geodezyjnych

Poprawna weryfikacja lokalizacji urządzeń przesyłowych i prawidłowe pomiary sieci uzbrojenia terenu zapewniają poczucie bezpieczeństwa i stabilizację, zarówno pod względem prawnym, jak i faktycznym. Skrupulatne wytyczenie granic między nieruchomościami daje podstawę prawną do stwierdzenia, czy istniejąca lub projektowana zabudowa nie znajduje się zbyt blisko działki sąsiedniej.

Problemy mogą również stwarzać zbiorniki wodne (np. staw) oraz zabytkowe drzewa bądź skały. Może być to źródłem sporów prawnych w przypadku chęci modyfikacji nieruchomości i jej otoczenia. Dlatego też tak ważne jest wskazanie ustabilizowanych granic w operacie geodezyjnym.

Kolejny fachowiec i pomocna dłoń 

Analizując zadania, jakie ma do zrealizowania geodeta, nie sposób nie docenić jego roli w niełatwym procesie inwestycyjnym, w tym w wydzieleniu działki pod zabudowę czy skutecznym ubieganiu się o wydanie decyzji administracyjnych. Biorąc pod uwagę wszystkie zalety korzystania z usług geodezyjnych, wady wydają się byś znikome. Niemniej warto wspomnieć o kwestiach finansowych oraz problemach związanych z brakiem stosownych uprawnień przez niektórych fachowców. Koniecznie trzeba sprawdzić firmę geodezyjną, ale odnosi się to także do innych branż, takich jak architektura czy budownictwo. 

Podejmując decyzję o doraźnym zaangażowaniu środków finansowych w nieruchomość lub dłuższym ulokowaniu kapitału w inwestycje na rynku nieruchomości warto korzystać z pomocy specjalistów, aby uchronić się przed nieprzyjemnymi niespodziankami i zapewnić sobie spokój a w przyszłości zysk. Jeśli szukają Państwo doświadczonych fachowców – polecamy usługi firmy SAWICCY NIERUCHOMOŚCI. 

© 2024 All Rights Reserved by Sawiccy Nieruchomości
Projekt i realizacja Blank Paper - Strony dla firm
license