Każda inwestycja wymaga wieloetapowego przygotowania i nie ma znaczenia, czy mowa o inwestycji drogowej, czy przygotowaniu terenu pod działkę budowlaną. Od zniwelowania gruntu przez wszelkiego rodzaju wykopy aż po formowanie gruntu - każdy etap jest specyficzny, a równocześnie niezbędny dla powodzenia całego procesu. Inwestycja budowlana przoduje jednak pod względem stopnia zawiłości.
Stoisz aktualnie przed takim wyzwaniem i zastanawiasz się, jak przygotować teren pod inwestycję? Nie ma powodu do obaw! Po pierwsze, w tym artykule postaramy się wyjaśnić Ci krok po kroku jak wyglądała prawidłowo wykonane przygotowanie. Po drugie, możesz liczyć również na naszą ekspercką pomoc w tym zakresie. Zaczynamy!
Zanim jakikolwiek ciężki sprzęt pojawi się na terenie przeznaczonym pod inwestycje - wszystko musi być klarowne i zgodne z literą prawa. Nie trudno się domyślić, że stanowi to pracochłonny proces, wymagający specjalistycznej wiedzy. Ma to bezpośredni związek z koniecznością zatroszczenia się o szereg uzgodnień regulowanych przez konkretne dokumenty.
O zgodność z jakimi obszarami prawa należy zadbać przed rozpoczęciem przygotowań terenu pod inwestycję?
Te sektory polskiego prawa dają kompleksową i szczegółową zarazem wiedzę na temat tego, do jakich zasad i wskazówek należy się dostosować, aby właściwie zrealizować przygotowanie terenu pod inwestycję.
Znając podstawy prawne, które stanowią oficjalną bazę do podejmowania działań związanych z przygotowaniem terenu pod inwestycję - można przejść do konkretnych dokumentów, bez których żadna budowa nie może legalnie wystartować. Niżej wymienione pisma muszą zostać złożone w wydziale architektury i budownictwa właściwego starostwa powiatowego, co stanowi obowiązkowy element w odpowiedzi na pytanie, jak przystosować teren pod inwestycję.
Jakie dokumenty należy złożyć w ramach przygotowania do budowy?
Wstępne uzgodnienia, projekty i decyzje to nie wszystko. Zanim jeszcze uzyskasz pozwolenie na budowę konieczna jest również weryfikacja przeznaczenia nieruchomości oraz jej stanu prawnego. Do tego dochodzi konieczność określenia występujących warunków zabudowy i przeprowadzenie inwentaryzacji zieleni. Nie można też pominąć kwestii związanych z ochroną środowiska, takich jak możliwość uzyskania pozwolenia na wycinkę drzew, jeśli jest konieczna, czy też decyzji dotyczącej środowiskowych uwarunkowań zgody. Do powyższej listy należy również dołożyć projekt i dokumentację geologiczno-inżynierską, a więc zlecić kompleksowe badania geodezyjne gruntu.
Ważne! Jeśli mowa o obiekcie, który stanowi zabytek - należy koniecznie podjąć kontakt z inspektorem ochrony zabytków. Niezbędne jest także sprawdzenie stanu prawnego gruntów oraz wszelkich instalacji, które mają się znaleźć na danym terenie lub tam się znajdują.
Po dbaniu o całą stronę formalną przygotowań - można przejść do faktycznego działania, gdzie pierwszym krokiem jest przekazanie terenu budowy do wykonawcy, co odbywa się na podstawie umowy cywilno-prawnej. Równolegle konieczne jest zawiadomienie o terminie rozpoczęcia prac budowlanych i uzyskanie dziennika budowy.
Gdy te kwestie zostaną dopięte - przychodzi czas na wykonanie odpowiedniego ogrodzenia tzn. takiego, które w zgodny z prawem sposób sygnalizuje, że na danym terenie odbywają się roboty budowlane. Tego rodzaju ogrodzenie nie może mieć wysokości wyższej niż 1,5 metra.
Dopiero wtedy, gdy zostanie wykonane odpowiednie ogrodzenie - można przejść do następnego etapu, jakim jest wyrównanie terenu. Do tego zadania zwykle wykorzystywana jest koparka, celem zebrania i wywiezienia na osobną pryzmę darni oraz żyznej gleby, która pokrywa działkę.
Jednak to wciąż nie wystarczy do tego, by wiedzieć jak przygotować teren w bardzo dokładny sposób - w tym miejscu projektu należy też pamiętać o dokładnym określeniu nośności gruntu. To kluczowe, bo pozwala zdobyć wiedzę na temat tego, jaki maksymalny nacisk dany grunt zniesie bez zapadania się w gwałtowny sposób. Po wykonaniu tych obliczeń może okazać się konieczne dodatkowe utwardzenie gruntu, warto być na to przygotowanym w swoim harmonogramie prac.
Z tym etapem również bardzo mocno wiąże się konieczność organizacji wszelkich dostaw energii na teren budowy (woda, prąd) oraz wyznaczenia dróg technologicznych.
W sekcji uzupełniającej chcemy zwrócić uwagę na składowanie materiałów budowlanych i wycięcie drzew oraz to co bazowe - fundamenty. Nie można w ferworze przygotowań zapomnieć bowiem o konieczności wydzielenia specjalnego miejsca na składowanie materiałów budowlanych.
O czym pamiętać wyznaczając miejsce na materiały budowlane?
Teraz można przejść do wycięcia drzew i krzewów, co również ma znaczenie gdy chodzi o odpowiednie przygotowanie terenu pod inwestycję. Tutaj należy pamiętać, że nie musisz mieć pozwolenia na usunięcia drzewa lub krzewu w kilku przypadkach np. w odniesieniu do topoli, czy klonu obwód pnia na wysokości 5 cm od ziemi ma mniej niż 80 cm. Wskazane jest zapoznać się ze szczegółami okoliczności, w których pozwolenie od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta jest konieczne względem karczowania terenu (patrz DZ.U.2024.1478 Art.83f.)
Natomiast, jeśli chodzi o fundamenty - stanowi to etap finalny przystosowania terenu pod budowę. Tutaj warto pamiętać przede wszystkim o tym, by dużą wagę przywiązać do prawidłowego przygotowania przekątnych obrysów - co pozwoli zachować właściwe wymiary przekątnych. Dodatkowo należy się wstrzymać przed wykopywaniem fundamentów w deszczową pogodę, co mogłoby doprowadzić do niebezpiecznych i negatywnych w skutkach dla całej inwestycji osunięć terenu.
Być może ten nagłówek wydaje Ci się zbyt śmiałym stwierdzeniem - zwłaszcza po przeczytaniu całego artykułu i zrozumieniu jak pracochłonnym i wielowątkowym procesem jest przystosowanie terenu pod inwestycje. Prawda jest jednak taka, że jeśli oddasz to w ręce profesjonalistów - wiele zyskujesz. Nie tylko masz pewność, że nad prawidłowością całej procedury czuwają fachowcy, ale też sam nie musisz poświęcać cennego czasu na obszary, które być może nawet nie są dla Ciebie w pełni zrozumiałe. Niwelujesz błędy, prowadzisz przygotowania prosto do celu - inwestycji wartej zachodu.
Nie musisz nawet szukać takiego zespołu specjalistów - gdyż to my nim jesteśmy i dzięki współpracy z wykonawcami, prawnikami, architektami i urbanistami jesteśmy w stanie zapewnić Ci kompleksowe wsparcie w tym wielowątkowym zadaniu.