1 sierpnia 2024 roku zmieniło się prawo budowlane. Każdy deweloper, inwestor, czy osoba planująca zakup lub budowę musi wiedzieć, że zmiany te wpłyną na prowadzone działania. Które z tych zmian są najistotniejsze i na które z nich należy zwrócić szczególną uwagę?
Jedną z ważniejszych spośród wszystkich zmian, które niedawno weszły w życie, jest nowelizacja rozporządzenia dotyczącego warunków technicznych, jakie muszą spełniać budynki oraz projekty budowlane.
W ramach zmian, na które trzeba zwrócić uwagę, zwiększono minimalną odległość, jaka musi oddzielać wielorodzinne budynki mieszkalne. Zgodnie z wcześniej obowiązującymi regulacjami prawnymi obiekty takie mogły być posadowione w odległości 4 metrów od granicy działki. Nowe zasady są nieco bardziej restrykcyjne pod tym względem, jednak trudno mówić o rewolucji – okazuje się bowiem, że minimalna wymagana odległość wzrasta do 5 metrów.
Obowiązująca od sierpnia 2024 roku nowelizacja przepisów prawa budowlanego obejmuje również kwestię tego, jaka jest minimalna powierzchnia lokalu. Nowo projektowane lokale mieszkalne muszą więc mieć powierzchnię na poziomie wynoszącym co najmniej 25 metrów kwadratowych.
Na etapie opracowywania nowych przepisów nie zapomniano o obiektach budowlanych o przeznaczeniu przemysłowym i magazynowym przekraczających 1000 m2. Przepisy w tym zakresie również uczyniono bardziej restrykcyjnymi i obecnie minimalna odległość pomiędzy ścianą nowego magazynu a ścianą budynku mieszkalnego wzrasta z 20 do 30 metrów.
W związku z nowymi przepisami prawnymi dokonano również poważnych zmian w zakresie zasad dotyczących miejsc postojowych, w tym również miejsc postojowych przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnością. Przed zmianami wprowadzonymi w sierpniu 2024 roku nie było szczegółowych przepisów ograniczających odsetek miejsc, które mogły znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie okien budynków mieszkalnych. Wcześniejsze przepisy bardziej skupiały się na ogólnych wymaganiach dotyczących dostępności miejsc dla osób z niepełnosprawnościami, takich jak ich ilość, szerokość oraz oznakowanie, ale nie regulowały wprost lokalizacji tych miejsc względem budynków mieszkalnych.
Nowelizacja przepisów wprowadza ograniczenie do 6% miejsc postojowych dla osób z niepełnosprawnościami znajdujących się w sąsiedztwie okien budynków mieszkalnych i ma na celu zminimalizowanie ewentualnych uciążliwości dla mieszkańców, takich jak hałas czy emisje spalin.
Modyfikacje, które weszły w życie w sierpniu 2024 roku, dotyczą również placów zabaw. Odtąd każdy nowo wybudowany plac zabaw musi zostać odpowiednio wyposażony oraz ogrodzony. Przede wszystkim trzeba liczyć się z wymogiem, według którego taki plac musi zostać przystosowany również dla osób borykających się ze szczególnymi potrzebami (oznacza to w szczególności osoby niepełnosprawne). Jeśli zatem deweloper planuje budowę osiedla o większej powierzchni, musi on uwzględnić miejsce przeznaczone do rekreacji dla osób starszych, niepełnosprawnych oraz dzieci. Co ważne, każdy taki plac musi przejść kontrolę jeszcze przed oddaniem go do użytku.
Pozornie mało istotna, lecz w gruncie rzeczy ważna dla pewnej grupy społecznej zmiana dotyczy również infrastruktury budynków publicznych. Mowa tu w szczególności o obowiązkowych pomieszczeniach, w których możliwe będzie przewinięcie dorosłej osoby niepełnosprawnej. Począwszy od sierpnia 2024 roku, nie tylko w urzędach, ale także w centrach handlowych, stacjach benzynowych znajdujących się przy autostradach i obiektach sportowych muszą znaleźć się takie udogodnienia.
Obowiązująca od sierpnia 2024 roku nowelizacja wprowadza zmiany dotyczące również tzw. powierzchni biologicznie czynnej. Aktualnie rozumie się przez to taką przestrzeń, która nie jest pokryta betonem czy asfaltem i spełnia funkcje przyrodnicze. W związku z obecnie obowiązującymi przepisami na terenach przeznaczanych przez deweloperów pod inwestycje mieszkalne minimalna powierzchnia biologicznie czynna to 20% całego terenu.
Nowe przepisy budowlane obejmują również kwestie związane z akustyką. Oznaczają koniec z hałasem pomiędzy mieszkaniami w budynkach wielorodzinnych. Z nowych regulacji prawnych wynika, że realizowane budynki muszą spełniać określone normy akustyczne. Taki stan rzeczy oznacza, że deweloperzy nie będą mogli zaoszczędzić na wydatkach ponoszonych w celu izolacji akustycznej.
To jeszcze nie wszystko, ponieważ podczas prowadzenia prac budowlanych w już istniejących konstrukcjach budowlanych nie można doprowadzić do pogorszenia stanu izolacyjności.
Zmiany te obejmują swoim zakresem również sposób sporządzania projektów budowlanych. Każdy projekt, który zostanie sporządzony po 1 sierpnia 2024 roku, musi mieć również szczegółową analizę w zakresie akustyki. Taki stan rzeczy oznacza, że projektanci muszą zadbać o odpowiednią jakość materiałów oraz rozwiązań technicznych, by projekt mógł spełnić wymagania dotyczące akustyki. Może to przełożyć się na wzrost kosztów, ale wpłynie na komfort życia ludzi.
Nie będzie przesadą stwierdzenie, że zmiany, które weszły w życie 1 sierpnia bieżącego roku, stanowią niemałą rewolucję w polskiej branży budowlanej oraz stawiają szereg wyzwań firmom deweloperskim oraz innym zajmujących się budownictwem. Taki stan rzeczy to również wyraźny sygnał, że w budownictwie nadszedł czas na poważne podejście do poprawy jakości życia.
W związku z tym spora część przedsiębiorstw będzie zmuszona do tego, by zrewidować swoje plany, a inwestorzy powinni przygotować się na nieco wyższe koszty związane z budową nowych obiektów budowlanych – zarówno użytkowych, jak i mieszkalnych. Z drugiej jednak strony to właśnie dzięki temu życie stanie się bardziej przyjazne, a do tego zielone oraz ciche.
Prawo budowlane jest dziedziną, która ulega częstym zmianom, co sprawia, że każda decyzja związana z zakupem i inwestycją w nieruchomości wymaga szczególnej uwagi. Warto więc zaufać ekspertom z naszej firmy, którzy dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu w zakresie prawa, budownictwa oraz wieloaspektowych audytów, mogą zapewnić bezpieczeństwo i pewność każdej inwestycji.
Zespół SAWICCY NIERUCHOMOŚCI nie tylko śledzi najnowsze przepisy, ale także pomaga w ich właściwym zastosowaniu, co minimalizuje ryzyko związane z inwestycjami w nieruchomości.