Zmiany prawne na rynku nieruchomości w 2025 roku

Zmiany prawne na rynku nieruchomości w 2025 roku

Spis treści

  1. Nowe definicje budynków i budowli w podatku od nieruchomości od 2025 roku
  2. Definicja "budynku" – co dokładnie ulegnie zmianie?
  3. To nie koniec nieścisłości!
  4. Jakie obiekty będą uznawane za budowle?
  5. Z czym wiąże się wprowadzenie nowych przepisów?

27 listopada bieżącego roku prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej. Efektem szybko przeprowadzonego procesu legislacyjnego jest zmiana definicji budynku i budowli w ustawie z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych co wiązać się będzie z modyfikacją opodatkowania nieruchomości, w szczególności komercyjnych. Co to w praktyce oznacza dla podatników i czy modyfikacja ustawy wiąże się z nowymi obciążeniami podatkowymi?

Nowe definicje budynków i budowli w podatku od nieruchomości od 2025 roku

Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Pierwotnym celem nowelizacji było opracowanie definicji budynku i budowli, które nie odnosiłyby się do Prawa budowlanego i były dostosowane do orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego. Założeniem ustawodawcy było ponadto nie doprowadzenie do zwiększenia obciążeń podatkowych, niemniej przepisy w obecnym kształcie rodzą wiele pytań i wątpliwości. Podczas prac nad ustawą pominięto wiele ważnych kwestii, takich jak definicja "instalacji przemysłowej" czy obiektu "wolnostojącego". Wszelkie nieścisłości sprzyjają zbyt szerokiej interpretacji, co w konsekwencji może prowadzić do zwiększenia obciążeń podatkowych właścicieli nieruchomości. Jeszcze przed rozpoczęciem obowiązywania nowych przepisów pojawiają się wątpliwości w zakresie kwalifikacji obiektów magazynowych, które po zmianie przepisów mogą zostać zaklasyfikowane jako budowle. Innym problemem jest sposób opodatkowania obiektów, które znajdują się wewnątrz budynku.

Definicja "budynku" – co dokładnie ulegnie zmianie?

Pomimo że modyfikacje istniejących definicji są niewielkie, mogą mieć w istocie bardzo duże znaczenie dla przedsiębiorstw z zapleczem magazynowym. Nowa definicja opisuje budynek jako przestrzeń wydzieloną za pomocą przegród, posiadającą dach, fundamenty i trwale związaną z gruntem. Ta część nie uległa zmianom. Nowe przepisy precyzują jednak, że budynkiem nie jest obiekt przeznaczony wyłącznie do przechowywania materiałów sypkich, w kawałkach lub w postaci ciekłej bądź gazowej. Taki obiekt, nawet jeżeli jego konstrukcja spełnia wytyczne Prawa budowlanego w zakresie definicji budynku, będzie opodatkowany jako budowla. Intencją ustawodawcy było ścisłe oddzielenie definicji budynku od obiektów pełniących funkcje silosów czy zbiorników. Niestety, mimo pozornej czytelności tych zmian, powstają pewne problemy w zakresie terminologii. Pojęcie "obiektu, w którym można gromadzić materiały" jest na tyle szerokie, że może obejmować zarówno wspomniane silosy, jak i tradycyjne hale magazynowe. To bardzo niekorzystna wiadomość dla przedsiębiorców, którzy obecnie płacą podatek od powierzchni użytkowej. Po zmianie przepisów musieliby uiszczać go od wartości magazynu.

To nie koniec nieścisłości!

W ustawie pojawiły się także inne niejednoznaczne terminy, takie jak " instalacja przemysłowa" czy "wolnostojący". Zgodnie z ustawą za instalację przemysłową uznaje się urządzenia techniczne, które są trwale związane z gruntem, i wykorzystywane na terenie zakładu przemysłowego. Niestety, w przepisach brakuje wyraźnego wskazania, które urządzenia mogą być zakwalifikowane jako instalacje i co oznacza termin "wolnostojące". W praktyce oznacza to, że organy podatkowe będą miały dużą swobodę w kwalifikacji danego zestawu jako instalacji. Z tym samym problemem zmierzą się przedsiębiorcy dysponujący urządzeniami budowlanymi, które obejmują przede wszystkim urządzenia techniczne, które są bezpośrednio związane z budynkiem.

Jakie obiekty będą uznawane za budowle?

Nowe przepisy ujmują trzy podstawowe kategorie takich obiektów, a dodatkowo urządzenia techniczne (w zakresie części budowlanych) oraz fundamenty pod maszynę i urządzenia techniczne. Zgodnie z ustawą pierwsza kategoria obejmuje obiekty, które nie są budynkami, w tym: podziemne przejścia, urządzenia wodne (np. zapory), tunele czy ogrodzenia. Druga kategoria to m.in. elektrownie wiatrowe, jądrowe, piece przemysłowe czy koleje. Takie obiekty zostaną zaliczone do budowli w zakresie ich części budowlanych. W trzeciej kategorii znajdują się urządzenia budowlane definiowane jako przyłącza oraz bezpośrednio związane z budynkiem lub inną budową. Termin "bezpośrednio związane" nie został precyzyjnie zdefiniowany w przepisach, co również może prowadzić do nieścisłości interpretacyjnych.

Zmiany w ustawie mają rozwiązać jeszcze jeden problem. Chodzi konkretnie o opodatkowanie garaży w budynkach mieszkalnych. Dotychczas gdy miejsca parkingowe lub hala garażowa miały odrębną księgę wieczystą, organ podatkowy nakładał wyższą stawkę podatku, co miało związek z klasyfikacją miejsc jako odrębnych obiektów. Jeżeli garaż stanowił część wspólną budynku przewidziano możliwość niższego opodatkowania. Intencją projektodawcy było zrównanie obciążeń podatkowych. Problem był tym bardziej istotny, że w przypadku miejsc z wyodrębnioną księgą wieczystą podatek był niemal 10-krotnie wyższy. Co za tym idzie właściciele takich miejsc, mogą płacić w następnym roku podatek w wysokości nie 200 zł, tylko 20 zł.

Z czym wiąże się wprowadzenie nowych przepisów?

Trudności w zdefiniowaniu poszczególnych składników majątku powodują, że przedsiębiorcy będą zobowiązani do przeprowadzenia ewidencji i inwentaryzacji nieruchomości. Cały proces będzie wymagał udziału nie tylko księgowego, ale doradcy podatkowego, który ustali stan składników majątku, dokona weryfikacji przeszłych rozliczeń oraz przeprowadzi aktualizację procedur związanych z rozliczeniem. Kluczową kwestią jest także przygotowanie przez osoby prawne nowej deklaracji na podatek od nieruchomości, którą należy złożyć do 31 marca 2025 roku. 

Aby uniknąć konsekwencji finansowych i niepotrzebnego stresu związanego z kontrolą podatkową, zalecamy wcześniejsze podjęcie działań i skonsultowanie się z naszymi doświadczonymi ekspertami. Pozwoli to mieć pewność, że wszystkie składniki majątku zostały prawidłowo zewidencjonowane, a deklaracja podatkowa przygotowana zgodnie z obowiązującymi przepisami.

© 2024 All Rights Reserved by Sawiccy Nieruchomości
Projekt i realizacja Blank Paper - Strony dla firm
license