Jakie budynki można legalnie wybudować na działce ROD? Poradnik dla działkowców.

Jakie budynki można legalnie wybudować na działce ROD? Poradnik dla działkowców.

Spis treści:

  1. O czym pamiętać, myśląc o budowie na działce ROD?
  2. Co można zbudować na działce ROD?
  3. Czy na działce ROD można wybudować budynek mieszkalny mający powierzchnię 70 m2?
  4. Czy na działce ROD można wybudować domek rekreacyjny?
  5. Czy budowę domku rekreacyjnego (altanki) na działce ROD trzeba zgłosić?
  6. Czy domek rekreacyjny (altankę) można umiejscowić w dowolnym miejscu działki?
  7. Co można wybudować na działce ROD - co w przypadku samowoli budowlanej?
  8. Jakie budynki można budować na działce ROD i ile może ich być?

Działka ROD to idealne miejsce, jeśli chcesz mieć przestrzeń na wypoczynek. Można na niej uprawiać warzywa, drzewka i krzewy owocowe. Sezon od wiosny do później jesieni to czas, kiedy wielu właścicieli działek ROD spędza na nich zdecydowaną większość wolnego czasu. Ci, którzy chcą podnieść użyteczność działki często zastanawiają się nad tym, co mogą na niej wybudować. Okazuje się, że kwestie te bardzo dokładnie reguluje obowiązujące prawo. Co można wybudować na działce ROD, aby zwiększyć jej funkcjonalność, a jednocześnie nie łamać aktualnych przepisów?

O czym pamiętać, myśląc o budowie na działce ROD?

Działka ROD to miejsce, które przeznaczone jest przede wszystkim do wypoczynku i uprawy różnych roślin. Co do zasady, nie można na niej mieszkać, niedopuszczalna jest również działalność gospodarcza, a także jakakolwiek działalność zarobkowa. Należy wyraźnie zaznaczyć, że użytkownik działki ROD nie jest jej właścicielem. Ogródek działkowy jest wyłącznie dzierżawiony. Własnością działkowicza są wyłącznie nasadzenia, a także obiekty i urządzenia, które zostały przez niego nabyte lub własnoręcznie wykonane. Jeśli chce się coś zbudować na działce, nie można zapominać, że zasady budowlane na działce ROD regulują przede wszystkim dwa dokumenty:

  • Ustawa Prawo budowlane;
  • Regulamin Ogrodów Działkowych.

Co można zbudować na działce ROD?

Co można wybudować na działce ROD? Czy rozważania idą w stronę domku, który poprawi funkcjonalność działki? Jak wskazują regulacje, może to być wyłącznie obiekt spełniający określone kryteria. Przede wszystkim znaczenie mają wymiary – powierzchnia domku nie może przekraczać 35 m2. UWAGA: wymiar domku mierzy się po obwodzie ścian zewnętrznych, co oznacza, że budynek wewnątrz będzie mniejszy. Jeśli chodzi o wysokość domku, to jeśli zdecydujesz się na dach stromy, nie może ona przekraczać 5 metrów, w przypadku dachu płaskiego nie może to być więcej niż 4 metry. Nie można zapomnieć, że wysokość domku jest zawsze mierzona od poziomu gruntu do najwyższego punktu znajdującego się na dachu.

Wiele osób marzy o małym domku z gankiem, werandą bądź tarasem. Czy taki domek może stanąć na działce ROD? Jeśli tylko powierzchnia tego dodatkowego elementu nie będzie przekraczać 12 m2, nic nie stoi na przeszkodzie.

Czy na działce ROD można wybudować budynek mieszkalny mający powierzchnię 70 m2?

Rozważania idą w kierunku budynku mieszkalnego o powierzchni do 70 m2? Niestety, na działce ROD takiego obiektu postawić nie można. Wynika to z przepisów Ustawy prawo budowlane. Wszystko dlatego, że jeśli miałby być to budynek mieszkalny, użytkowany całorocznie, to budynku takiego nie można zrealizować na działce ROD, ponieważ – jak już wspomnieliśmy wcześniej – na takiej działce nie można zamieszkiwać.

Czy na działce ROD można wybudować domek rekreacyjny?

Zastanawiając się nad tym, co można wybudować na działce ROD, z pewnością najczęściej rozważanym pomysłem jest usytuowanie na niej domku rekreacyjnego (zwanego w przepisach altanką). Jest to możliwe, jeśli obiekt ten będzie spełniał wspomniane wcześniej kryteria (powierzchni zabudowy, wysokości, przeznaczenia). Warto w tym miejscu zaznaczyć, że budowa takiego obiektu na działce ROD nie wymaga pozwolenia na budowę, co oznacza brak konieczności zmagania się z licznymi formalnościami.

Czy budowę domku rekreacyjnego (altanki) na działce ROD trzeba zgłosić?

Wiedząc już, co można zbudować na działce ROD, warto więc przyjrzeć się bliżej obowiązkom, o których spełnieniu trzeba pamiętać, decydując się na budowę. Okazuje się, że budowa domku rekreacyjnego (altanki) o powierzchni zabudowy do 35 m2, nie wymaga pozwolenia na budowę, ani nawet zgłoszenia do organu architektoniczno-budowlanego. Dokładnie mówi o tym art. 29 ust. 2 pkt 4 Ustawy Prawo budowlane, który dopuszcza budowę altany na działce ROD bez pozwolenia na budowę i bez zgłoszenia. 

Zapoznane się ze wszystkimi zapisami ustawy umożliwia sprawdzenie, czy na działce ROD można wybudować obiekt większy niż o powierzchni zabudowy 35 m2, a także inne obiekty, jak chociażby budynki gospodarcze, tarasy czy wiaty. Podjęliśmy się dokładnej analizy i w dalszej części artykułu odpowiadamy na te pytania, podpowiadając jednocześnie w jaki sposób uczynić to legalnie i zgodnie z prawem.

Czy domek rekreacyjny (altankę) można umiejscowić w dowolnym miejscu działki?

Wiedząc już, co można wybudować na działce ROD i jak wyglądają związane z tym procedury, warto bliżej przyjrzeć się teraz temu, w jakim miejscu może znaleźć się domek rekreacyjny (altanka). Należy pamiętać, że obiektów na działce nie można umiejscawiać w dowolnie wybranym miejscu. Obowiązujące przepisy jasno wskazują, że mamy obowiązek zachować odległość od granicy działki – nie może ona być mniejsza niż 4 metry, a w niektórych przypadkach może zostać zmniejszona do 3 metrów. Należy zapoznać się także z regulaminem ROD – niektóre zarządy mają własne plany zagospodarowania przestrzennego, z których może wynikać, że odległość od granicy działki powinna być większa.

Co można wybudować na działce ROD - co w przypadku samowoli budowlanej?

Zarząd Rodzinnych Ogródków Działkowych sprawuje kontrolę i nadzór nad działkami również w zakresie pojawiających się na nich obiektów. Jeśli stwierdzi, że budowa odbywa się niezgodnie z przepisami prawa (np. budowany obiekt przekracza dozwolone wymiary lub jest zbyt wysoki) to jego obowiązkiem jest zgłosić ten fakt do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Jeśli potwierdzi on, że doszło do naruszenia Ustawy Prawo budowlane to może nakazać:

  • wstrzymanie prac;
  • usunięcie nieprawidłowości;
  • rozbiórkę obiektu.

Co ważne, zawsze to działkowicz zostanie obciążony kosztami. Nie można zapomnieć, że konsekwencje samowoli budowlanej na działce ROD mogą być także innego rodzaju, dla przykładu zarząd ROD będzie miał wtedy prawo wypowiedzieć umowę dzierżawy ogródka. 

Jakie budynki można budować na działce ROD i ile może ich być?

Znając już odpowiedź na zasadnicze pytanie, jakie budynki można budować na działce ROD, z pewnością pojawia się kolejne – mianowicie: czy obowiązujące przepisy prawa nakładają ograniczenia, jeśli chodzi o ilość obiektów znajdujących się na działce. Okazuje się, że prawo nie wskazuje jasno ile domków rekreacyjnych (altan) można wybudować na jednej działce ROD. W praktyce oznacza to, że można zdecydować się na budowę więcej niż jednego obiektu, pamiętając oczywiście o tym, aby każdy z nich spełniał przytoczone wcześniej wymagania.

Specjaliści podkreślają również, że prawo nie wskazuje, aby na działce ROD nie mógł znajdować się budynek rekreacji indywidualnej, którego powierzchnia zabudowy przekracza 35 m2. Ważne jednak, aby był to budynek realizowany w procedurze budowlanej (ze zgłoszeniem robót budowlanych lub uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na budowę) i aby odpowiadał potrzebom wypoczynku, a nie całorocznego zamieszkania. Należy więc w tym zakresie sporządzić właściwe dokumenty i przeprowadzić odpowiednie postępowanie przed organem architektoniczno-budowlanym.

To oznacza, że na działce jednocześnie może znaleźć się:

  • domek rekreacyjny (altana) o powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 35 m2;
  • taras, weranda lub ganek, jeśli ich powierzchnia zabudowy nie przekracza 12 m2;
  • budynek gospodarczy, którego powierzchnia zabudowy nie jest większa niż 35 m2;
  • budynek rekreacji indywidualnej, którego maksymalna powierzchnia zabudowy nie jest określona.

Legalna budowa na działce ROD kliku obiektów o różnej użyteczności, pozwalająca cieszyć się pełną funkcjonalnością działki, jest możliwa. Jeśli działkowicz nie czuje się na siłach, aby zrobić to samodzielnie, może skorzystać z kompleksowych usług. Firma SAWICCY NIERUCHOMOŚCI, dzięki wieloletniej praktyce, oferuje wiele w tym zakresie. Korzystając z naszego doświadczenia można liczyć nie tylko na pomoc w uzyskaniu odpowiednich dokumentów, ale także w budowie obiektów.

© 2024 All Rights Reserved by Sawiccy Nieruchomości
Projekt i realizacja Blank Paper - Strony dla firm
license